Jak zapobiegać stanom zapalnym?

przez Aleksandra Machelska

Stan zapalny pojawia się po to, żeby uruchomić do pracy nasze reakcje obronne organizmu.
Stan zapalny nie towarzyszy nam tylko podczas przeziębienia, ale również pojawia się w sytuacji, gdy uderzysz się(siniak), skręcisz staw skokowy(krwiak, opuchlizna), intensywny wysiłek(mikrouszkodzenia).

Niektórzy próbują poradzić sobie ze stanem zapalnym biorąc leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Niektórzy przyjmują takie leki bardzo długo czekając, aż w końcu stan zapalny zniknie. Niestety bywa i tak, że ten stan nie znika, a my możemy doprowadzić do stanu przewlekłego i kolejnych problemów. Ja jestem zwolenniczką naturalnych sposobów radzenia sobie z tym problemem, a przede wszystkim stawiam na prewencję, czyli zapobieganie.

🚨🔥Oto kilka rad, co możesz robić, aby nie doprowadzić do stanu zapalnego lub jeśli już wystąpi, jak sobie z nim szybko poradzić:

💁🏼‍♀️Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna(np. spacery, tenis ziemny, joga, bieganie, zumba)

💁🏼‍♀️Zadbaj o higienę snu.

💁🏼‍♀️Pij wodę, nawadniaj swoje ciało.

💁🏼‍♀️Stosuj przyprawy przeciwzapalne(kurkuma, kardamon, goździki, cynamon, imbir)

💁🏼‍♀️Dieta przeciwzapalna(unikaj przetworzonej żywności, stosuj naturalne antybiotyki jak: czosnek, cebula, jedz owoce leśne: maliny, jeżyny, jagody, komponuj posiłki tak aby były bogate we właściwości odżywcze)

💁🏼‍♀️Znajdź sposób na redukcję stresu(medytacja, joga, spacery, muzyka, gra na instrumencie, książka, masaż)

💁🏼‍♀️Pij zioła(czystek, rumianek, szałwia lekarska, nagietek lekarski, zielona herbata) oczywiście z umiarem. Nie pij 5 herbat dziennie, to woda jest najlepszym źródłem nawodnienia.

💁🏼‍♀️Zadbaj o prawidłowy poziom witaminy D3. Jeśli nie wiesz jaki masz poziom zrób koniecznie badanie, dopiero wtedy ustal ze specjalistą odpowiednią dawkę. Nie zapominaj o ekspozycji na słońce.

💁🏼‍♀️Zadbaj o suplementację kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie i jako suplement diety.

💁🏼‍♀️Zredukuj cukier, alkohol, papierosy i inne używki.

Zadbaj o siebie, zaopiekuj się sobą❤️🌸

AM.