Mięśnie podpotyliczne: głębokie, małe, a jakie ważne!

przez Aleksandra Machelska

Mięśnie podpotyliczne przyczepiają się od kręgów C1, C2 do podstawy kości potylicznej oprócz mięśnia skośnego głowy dolnego, którego przyczep końcowy znajduje się na wyrostku poprzecznym kręgu szczytowego. Funkcją tych mięśni są m.in. wyprost odcinka szyjnego, cofnięcie głowy czyli retrakcja, wspomagają ruch potakiwania oraz napinają się podczas zerkania na boki.

Ekipa mięśni podpotylicznych:

-m. prosty głowy tylny mniejszy (m. rectus capitis posteriori minor)

-m. prosty głowy tylny większy (m. rectus capitis posteriori major)

-m. skośny głowy górny (m. obliquues capitis superior)

-m. skośny głowy dolny (m. obliquues capitis inferior)

Kto może być zainteresowany tym tematem? Jestem pewna, że większość z Was. W obecnej dobie komputerów, telefonów i pracy siedzącej nie zwracamy uwagi, jaka towarzyszy nam przy tym postawa ciała.

Jakie ustawienie odcinka szyjnego nie pomaga naszej ekipie mięśni podpotylicznych?

protrakcja głowy, czyli wysunięcie głowy w przód.

W tej pozycji nasza głowa ustawia się poza osią ciała, niestety doprowadza to do nierównomiernego rozłożenia jej ciężaru. Nasze mięśnie zmuszone są do utrzymania głowy pracując w nienaturalnym ułożeniu, co może doprowadzić do sztywności, zawrotów głowy, bólu szyi, zaburzeń widzenia itd.

Jakie działania mogą pomóc w zniwelowaniu powyższych dolegliwości?

  1. Przede wszystkim znalezienie przyczyny (np. wspomniana nadmierna protrakcja głowy). W takim przypadku ja zalecam swoim pacjentom wykonywać jedno ćwiczenie na retrakcję, czyli cofnięcie szyi. Nie jest to łatwe ćwiczenie, wymaga skupienia i systematyczności, ale daje efekty.
  2. Rozluźnianie manualne szyi, w szczególności bohaterów dzisiejszego wpisu oraz okolicznych tkanek, które również mogą być napięte.
  3. W mojej praktyce również zalecam pacjentom wykonywanie automasażu (filmik z automasażem z użyciem 2 piłeczek tenisowych znajdziecie na moim profilu na Instagramie am.fizjoterapia).
  4. Praca nad postawą ciała (np. podczas pozycji siedzącej to od nas zależy czy przyjmiemy poprawną postawę czy też nie).