PIERWSZA WIZYTA W GABINECIE FIZJOTERAPII

przez Aleksandra Machelska

Wizytę u fizjoterapeuty można podzielić na 3 etapy: WYWIAD, BADANIE oraz TERAPIA.

Pacjenci coraz częściej decydują się na wizytę u specjalisty, ale nie są zawsze odpowiednio przygotowani. Dlatego też przedstawiam poniższy PORADNIK, który szczególnie podczas pierwszej wizyty będzie ułatwieniem zarówno dla pacjenta, jak i dla fizjoterapeuty.

Wywiad to najważniejsza część wizyty. Zebrane informacje pozwolą mi dobrać odpowiednie do Twojego problemu testy diagnostyczne.

Badanie przeprowadzane jest po wywiadzie i są to wybrane przez fizjoterapeutę m.in. testy funkcjonalne, badanie palpacyjne oraz w mojej praktyce również analiza biomechaniczna ciała.

Terapia ustalana jest indywidualnie dla każdego pacjenta po analizie wywiadu oraz po wykonaniu badania.

PORADNIK:

  1. Nie zwlekaj z wizytą, jeśli coś Cię niepokoi, nie możesz wykonywać aktywności fizycznej bez bólu od razu umów się na wizytę do specjalisty na konsultację lub wizytę.
  2. Jeśli dzień wcześniej nie jesteście pewni, czy dacie radę przyjechać na wizytę, to lepiej przełożyć od razu wizytę na inny dzień, żeby nie blokować innym szansy na uzyskanie szybkiej pomocy.
  3. Nie spóźnij się na wizytę, szanujmy swój czas.
  4. Przed wizytą wycisz telefon.

WYWIAD

  • Na pierwszą wizytę przynieś ze sobą badania USG, RTG, MRI itp. (jeśli takie posiadasz)
  • Przygotuj się do wywiadu!

Wywiad jest dla mnie najważniejszy podczas pierwszej wizyty. Im więcej otrzymam informacji od pacjenta, tym szybciej będę mogła ustalić co może być przyczyną dolegliwości bólowych i ustalić plan terapii. Warto już wcześniej przygotować się i obserwować swoje ciało przed wizytą. Następny wpis będzie dotyczył tylko wywiadu. Znajdziesz najczęściej zadawane pytania przez fizjoterapeutę.

BADANIE oraz TERAPIA

  1. Bardzo ważna rzecz, w mojej praktyce zawsze podczas pierwszej wizyty sprawdzam biomechanikę ciała i robię analizę. Analiza polega na obserwacji ciała pacjenta oraz na wykonaniu kilku testów, dlatego też proszę o ściągnięcie zewnętrznej warstwy ubrania i pozostanie w bieliźnie. Nie powinno być to zaskoczeniem, w końcu pracujemy z ciałem pacjenta, a jednak czasem pojawia się zdziwienie i zakłopotanie, dlatego też warto ubrać wygodną, niekrępującą bieliznę oraz zabrać ze sobą spodenki i wygodną koszulkę. NO STRESS!
  2. Zjedz posiłek do 2h przed wizytą, czasami podczas badania lub w trakcie terapii pracujemy na jamie brzusznej.
  3. W dniu wizyty nawadniaj się.
  4. W dniu wizyty nie przyjmuj leków przeciwbólowych!!! Zawsze pytam o TU I TERAZ, gdy weźmiesz tabletkę nie dowiem się co czujesz w tym momencie i nie przeprowadzę badania. Twoje odczucia będą zaburzone.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pozwolą Wam przygotować się odpowiednio na wizytę i dzięki temu przebiegnie ona bardzo sprawnie 🙂